ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY NR 1 W MIŃSKU MAZOWIECKIM

Dzisiaj : Aurelii Ladyslawa Jutro : Justyny Cypriana

Ogłoszenie dla rodziców pierwszoklasistów

p. A. Chodowiec. Opublikowano w Aktualności z biblioteki

logoSzanowni Rodzice pierwszoklasistów, jeżeli Państwa dziecko zostało wybrane do drużyny części konkursowej akcji „Czytam sobie”, możecie mu pomóc w opanowywaniu książeczek z tej serii. Każdy uczeń otrzymał z biblioteki listę książek oraz zagadnienia, na które należy zwrócić szczególną uwagę podczas lektury. „Przepytujcie” dziecko z treści książki, którą przeczytało, ponieważ w ten sposób zwiększycie szansę danej klasy na zwycięstwo. Wspomóżcie konkursowiczów w czytaniu pozycji z poziomu 3. Z pewnością będą Wam wdzięczne za pomoc i pochwalą się zdobytą, również dzięki Wam, nagrodą.
Planowany termin części konkursowej – kwiecień.

„Booktalking, czyli opowiadamy o książce”

p. A. Chodowiec. Opublikowano w Aktualności z biblioteki

5179duzeoklDnia 10 lutego odbył się w bibliotece szkolnej konkurs „Booktalking, czyli opowiadamy o książce”. Uczestnicy prezentowali książki warte, ich zdaniem, polecenia do lektury innym czytelnikom. Wśród propozycji uczniów pojawiły się takie pozycje, jak: Ania z Zielonego Wzgórza, Tajemniczy ogród, Tajemnica miłości, Norweski dziennik, Zagubiona w śniegu czy InuYasha. Zwyciężczynią konkursu została Dominika Kuć z klasy 5A, która zaprezentowała książkę „Księga rodzinna”. Uczennica otrzymuje dyplom oraz nagrodę książkową. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymują od biblioteki nagrody pocieszenia za trud włożony w przygotowanie prezentacji oraz walkę ze stresem.

Czasopisma dziecięco-młodzieżowe w bibliotece szkolnej

p. A. Chodowiec. Opublikowano w Aktualności z biblioteki

Nauczyciele bibliotekarze zachęcają do korzystania z prenumerowanych przez bibliotekę szkolną czasopism. W tej odsłonie przybliżamy magazyny dziecięce: „Świerszczyk”, „Kumpel” i „Victor Junior”, które proponują mądrą rozrywkę, uczą przez zabawę, wspomagają rozwój czytelnika.

Przedstawiają postacie, które dostarczają wzorców pozytywnych zachowań. Poruszają tematykę aktualną i bliską czytelnikowi (dom, rodzeństwo, szkoła, rówieśnicy, zwierzęta). Warto pamiętać, że własne – adresowane pokoleniowo pismo – wyrabia i utrwala nawyk lektury, a to gwarantuje skuteczniejsze pokonywanie kolejnych progów edukacyjnych.

Dzień Pluszowego Misia

p. A. Chodowiec. Opublikowano w Aktualności z biblioteki

mis1mis225 listopada obchodzony jest Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji nauczyciele bibliotekarze zorganizowali dla wszystkich wielbicieli najbardziej znanego misia na świecie, czyli Kubusia Puchatka, spotkania, na których uczniowie mieli okazję wysłuchać przygód wesołej gromadki z oryginalnymi dialogami i efektami dźwiękowymi z filmu. Na wspólnym słuchaniu spotykaliśmy się przez trzy kolejne dni. Dzieci z uwagą słuchały przygód z audiobooków: Kubuś i rozbrykany Tygrys, Kubuś i miodowe drzewo, Urodziny Kłapouchego.

Nowości z zakresu przyrody w bibliotece szkolnej

p. A. Chodowiec. Opublikowano w Aktualności z biblioteki

przyrodaBiblioteka szkolna wzbogaciła swój księgozbiór o pozycje z zakresu przyrody, które z pewnością będą pomocne nauczycielom klas I-III. Są to książki z serii „Młody obserwator przyrody”, które ułatwiają dzieciom poznawanie natury i uczą, jak ją obserwować. Podpowiadają, jak zainteresować uczniów otaczającym nas środowiskiem, zapoznając z wieloma ciekawymi faktami z życia roślin i zwierząt oraz odkrywając niejeden przyrodniczy sekret.

Akcja Czytam sobie w bibliotece

p. A. Chodowiec. Opublikowano w Aktualności z biblioteki

logo czytamW roku szkolnym 2014/2015 biblioteka organizuje dla pierwszoklasistów akcję „Czytam sobie”, która rozpoczyna się wśród uczniów w listopadzie. Każda pierwsza klasa zostanie zaproszona do biblioteki. Na spotkaniu przedstawione zostaną zasady akcji oraz książeczki z serii „Czytam sobie”, których znajomość będzie przedmiotem akcji. Z każdej klasy do części konkursowej zostaną wytypowane 3 osoby, które zdaniem wychowawcy, najlepiej radzą sobie z czytaniem.

Wyniki konkursu na logo biblioteki szkolnej

p. A. Chodowiec. Opublikowano w Aktualności z biblioteki

W październiku bibliotekarze zorganizowali konkurs na logo biblioteki szkolnej, które miało być zobrazowaniem hasła „Wie to nawet sówka, że najlepszą bibliotekę ma Dąbrówka”. Zwycięską pracę wykonała Aleksandra Gromek, uczennica klasy 4b. Laureatami pozostałych miejsc zostali:
II miejsce – Julia Kurek, klasa 3a,
III miejsce – Weronika Owczarska, klasa 4f,
III miejsce – Klaudia Szostak, klasa 2a.
Prace zgłoszone na konkurs można oglądać na wystawie w bibliotece do końca listopada.

II edycja konkursu „Booktalking, czyli opowiadamy o książce” dla uczniów kl. IV-VI

p. A. Chodowiec. Opublikowano w Aktualności z biblioteki

Booktalking to krótkie zareklamowanie książki. Nie jest to streszczenie ani recenzja, ale raczej przedstawienie bohaterów, fabuły czy też kilku scen z książki w taki sposób, by słuchacze chcieli sięgnąć po nią i przeczytać ją samodzielnie. Główną zasadą prezentacji książek metodą booktalkingu jest nieujawnianie wszystkich informacji o książce, ale uwzględnianie tylko "kuszących" fragmentów. Prezentacje powinny być jak rzut okiem na to, co naprawdę ciekawego znajduje się między okładkami książki.

Konkursy z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych

p. A. Chodowiec. Opublikowano w Aktualności z biblioteki

Z okazji odbywającego się w październiku Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych biblioteka zaprasza do udziału w dwóch konkursach: plastycznym i pięknego czytania.
Tematem konkursu plastycznego, skierowanego do uczniów klas II-VI, jest przedstawienie swojego pomysłu na logo szkolnej biblioteki. Logo ma być zobrazowaniem wymyślonego przez ucznia naszej szkoły, Jakuba Budnera, zwycięskiego hasła reklamującego bibliotekę:
„Wie to nawet sówka, że najlepszą bibliotekę ma Dąbrówka”.
Warunki uczestnictwa:

Poznajemy twórców polskiej literatury dziecięcej - Świetliczaki w bibliotece

p. A. Chodowiec. Opublikowano w Aktualności z biblioteki

001Już w pierwszych latach nauki szkolnej, a nawet wcześniej, nauczyciele rozwijają w dzieciach zainteresowanie lekturą i przygotowują je do roli świadomego czytelnika. Temu zadaniu miały też służyć przeprowadzone przez nauczyciela bibliotekarza zajęcia dla wychowanków świetlicy z klas II-III.
W roku szkolnym 2013/2014 zrealizowany został cykl dwudziestu czterech zajęć pt. „Poznajemy twórców polskiej literatury dziecięcej”, na których uczniowie zapoznali się z sylwetkami i twórczością Jana Brzechwy, Marii Konopnickiej, Janiny Porazińskiej, Czesława Janczarskiego, Joanny Papuzińskiej, Marii Kownackiej, Beaty Ostrowickiej, Grzegorza Kasdepke, Wandy Chotomskiej i Juliana Tuwima.

Wyniki konkursu ze znajomości przysłów oraz konkursu frazeologicznego

p. A. Chodowiec. Opublikowano w Aktualności z biblioteki

22 maja br. odbyły się dwa konkursy, organizowane przez bibliotekę szkolną: konkurs ze znajomości przysłów dla uczniów klas IV oraz konkurs frazeologiczny „Z frazeologią za pan brat” dla uczniów klas V i VI. W obydwu przypadkach uczniowie rozwiązywali test wiedzy, w którym m. in. wybierali prawidłową odpowiedź spośród zaproponowanych i uzupełniali tekst odpowiednimi wyrażeniami. Test sprawdzał znajomość brzmienia przysłów i związków frazeologicznych oraz ich znaczeń, a tym samym umiejętność zastosowania ich we właściwym kontekście. W teście można było uzyskać maksymalnie 35 punktów.
 

Konkurs frazeologiczny dla klas V i VI oraz Konkurs ze znajomości przysłów dla klas IV

p. A. Chodowiec. Opublikowano w Aktualności z biblioteki

Biblioteka  szkolna ogłasza  konkurs  frazeologiczny  „Z  frazeologią  za  pan brat” dla uczniów klas V-VI oraz konkurs ze znajomości przysłów dla klas IV. Celem  obydwu  konkursów  jest:  podnoszenie  sprawności  językowej, propagowanie  kultury  języka  polskiego  oraz  rozwijanie  znajomości  związków frazeologicznych i przysłów. Uczestnicy  konkursów będą  rozwiązywać  test  wiedzy  sprawdzający rozpoznawanie  i wyjaśnianie  znaczeń  związków  frazeologicznych  (uczniowie klas  V-VI)  oraz  przysłów  (uczniowie  klas  IV). 

Szkolny Konkurs Pięknego Czytania

p. A, Chodowiec. Opublikowano w Aktualności z biblioteki

Biblioteka szkolna zaprasza uczniów klas I-III do udziału w Szkolnym  Konkursie Pięknego Czytania.

Termin Konkursu: 26 marca 2014 r.

Cele konkursu:
•    promocja czytelnictwa,
•    budzenie zainteresowań wartościową literaturą dziecięcą,
•    prezentacja własnych umiejętności, porównanie ich z umiejętnościami innych,
•    kształtowanie umiejętności pięknego czytania,
•    uczenie rywalizacji w miłej atmosferze.
Przebieg konkursu:
•    w konkursie biorą udział uczniowie klas I-III (uczniowie wytypowani są przez nauczyciela –wychowawcę - maksymalnie 2 osoby najlepiej czytające z każdej klasy),
•    uczestnicy konkursu przygotowują do głośnego przeczytania fragment książki z podanych poniżej oraz otrzymują (w trakcie konkursu) do przeczytania krótki fragment innej książki wskazany przez komisję konkursową,
•    czas czytanego utworu: od 3 do 5 minut,
•    podczas czytania ocenie będą podlegać: płynność i bezbłędność czytania, dykcja oraz interpretacja czytanego tekstu,
•    wybrany przez uczestnika fragment tekstu powinien stanowić zamkniętą całość myślową.
Zwycięzcy konkursu otrzymają dyplomy i nagrody książkowe.
Zapraszamy do udziału!

Wyniki konkursu BOOKTALKING

p. A. Chodowiec. Opublikowano w Aktualności z biblioteki

12 lutego 2014 r. odbył się w bibliotece konkurs dla uczniów klas IV-VI Booktalking, czyli opowiadamy o książce. Uczniowie w ciekawy sposób przedstawili swoje ulubione książki. Szczególnie zachwyciły nas prezentacje:
•    Mateusza Sekuły z klasy IV g, który opowiedział o „Białej gorączce” J. Kinneya, książce z serii Dziennik cwaniaczka (3 miejsce),
•    Igora Szymanka z klasy IV b, który zaprosił do sięgnięcia po „Kroniki Archeo. Tajemnica klejnotu Nefertiti” A. Stelmaszyk (3 miejsce),
•    Dominiki Kuć z klasy IV a, która w fantastyczny sposób zachęciła do lektury pozycji W. Chotomskiej „Kurczę blade” (2 miejsce).

Booktalking, czyli opowiadamy o książce

p. A. Chodowiec. Opublikowano w Aktualności z biblioteki

Po raz kolejny biblioteka szkolna zaprasza do konkursu uczniów klas IV-VI. Booktalking to krótkie zareklamowanie książki. Nie jest to streszczenie ani recenzja, ale raczej przedstawienie bohaterów, fabuły czy też kilku scen z książki w taki sposób, by słuchacze chcieli sięgnąć po nią i przeczytać ją samodzielnie. Główną zasadą prezentacji książek metodą booktalkingu jest nieujawnianie wszystkich informacji o książce, ale uwzględnianie tylko "kuszących" fragmentów. Prezentacje powinny być jak rzut okiem na to, co naprawdę ciekawego znajduje się między okładkami książki.

Wyniki konkursów bibliotecznych

p. A. Chodowiec. Opublikowano w Aktualności z biblioteki

Na przełomie października i listopada biblioteka szkolna przeprowadziła konkurs dla uczniów klas I-III na najpiękniejszą zakładkę do książki. Młodzi czytelnicy bardzo twórczo podeszli do zadania wynikiem czego była duża różnorodność zgłoszonych prac, od wyklejanek, wydzieranek, zakładek malowanych i rysowanych, aż po prace wykonane z naturalnych elementów.  Prace można było oglądać na wystawie w bibliotece. Dzieci z zaciekawieniem oglądały zakładki swoich koleżanek i kolegów komentując techniki wykonania i wzory.