ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY NR 1 W MIŃSKU MAZOWIECKIM

Dzisiaj : Janusza Konrada Jutro : Marka Cecylii

pozegnanie

Wyniki Konkursu Ortograficznego klas III

p. R. Lubaszka włącz . Opublikowano w Aktualności 2016/17

W środę  26 kwietnia uczniowie klas III musieli się wykazać znajomością zasad pisowni. I miejsce - Adam Karpiński kl. III f, II miejsce - Justyna Świerzewska kl. III d, III miejsce - Julia Adamczyk kl. III g, Zofia Szymańska kl. III b. Gratulacje!

Grand Prix dla Teatru Kryształki

p. M. Szczygielska włącz . Opublikowano w Aktualności 2016/17

V Festiwal Teatrów Szkolnych im. W Siemiona
GRÓJEC-2017

W dniach 24-25 kwietnia 2017r. w Grójeckim Ośrodku Kultury odbył się V Festiwal Teatrów Szkolnych im. Wojciecha Siemiona.  Festiwal został przeprowadzony w 2 kategoriach wiekowych:
•    Teatry młodzieżowe
•    Teatry dziecięce

W Festiwalowe szranki stanęło 16 grup teatralnych  z terenu kraju.

"Dzień Samorządności" - powitaliśmy wiosnę z SU

p. K. Abramowska włącz . Opublikowano w Aktualności 2016/17

ds 01Dnia 21 marca jak co roku władzę w szkole przejęli uczniowie, a symbolem tego stał się klucz do szkoły, który Pan Dyrektor złożył na ręce przedstawicieli SU. Uczniowie z pomocą p. K. Abramowskiej, p. A. Mizgier i p. L. Kierzkowskiej zorganizowali apel podczas, którego rozstrzygnięto wiosenne konkursy, a uczniowie mieli okazję zaprezentować swoje talenty.

X – jubileuszowy Konkurs Ortograficzny dla Szóstoklasistów za nami!

p. R. Miszczak włącz . Opublikowano w Aktualności 2016/17

jp 03Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 2 im. Dąbrówki w Mińsku Mazowieckim  oraz nauczyciele poloniści po raz dziesiąty zaprosili uczniów i nauczycieli z Powiatu Mińskiego do udziału w Konkursie Ortograficznym dla Szóstoklasistów organizowanym pod patronatem Starosty Mińskiego pana Antoniego Jana Tarczyńskiego oraz Burmistrza Miasta Mińsk Mazowiecki pana Marcina Jakubowskiego.

Wielkanocny baranek

p. H.Bartnicka włącz . Opublikowano w Aktualności 2016/17

baranek 02Przed Wielkanocą uczniowie klasy Ia  przygotowali w domu smaczną  i zdrową potrawę  - wielkanocnego baranka.  Do wykonania  baranka mali kucharze wykorzystali twarożek, paprykę, rzodkiewkę, ogórek, pieczywo, pietruszkę, sałatę, szczypiorek.

Bezcenna woda

p. H.Bartnicka włącz . Opublikowano w Aktualności 2016/17

woda 0212 kwietnia uczniowie klasy Ia uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych dotyczących oszczędnego gospodarowania wodą oraz  właściwego korzystania z urządzeń sanitarnych. Zajęcia w szkole poprowadził przedstawiciel PWiK Sp. z o.o. w  Mińsku Mazowieckim -  pan Piotr Walewski.

Święta tradycji

p. T.Romaszuk włącz . Opublikowano w Aktualności 2016/17

swieta 09Od wielu już lat w Dąbrówce, polskie tradycje kultywuje, przypomina i umacnia Szkolna Izba Regionalna. Dlatego tuż przed świętami Wielki Tydzień, ze swoim bogactwem smaków, kolorów, zabaw oraz ze świąteczną refleksją świąt Wielkiej Nocy stał się najbardziej wzruszającym akcentem spotkania uczniów Dwójki.

Na zdrowie

p. T.Romaszuk włącz . Opublikowano w Aktualności 2016/17

zdrowie 05Spotkania z wiewiórką Wiki na stałe już weszły do repertuaru spotkań, które organizuje uczniom pedagog Katarzyna Gańko. Uczniowie klas młodszych, za pośrednictwem tego zwierzątka prowadzą rozmowy na temat zdrowia. Poznają tematykę związaną, nie tylko z zachowaniami prozdrowotnymi, ale także tą, związaną z niewłaściwymi zachowaniami. Wiedzą także jak prowadzić zdrowy tryb życia.

Łowicka kurka na święta

p. T.Romaszuk włącz . Opublikowano w Aktualności 2016/17

kurkaTradycyjnie, tuż, tuż przed świętami Wielkiej Nocy sale lekcyjne przyciągały  zielenią wiosny, słonecznymi refleksami oraz obiecującym bogactwem kolorów, form oraz zapachów. Wzrok oczywiście przyciągały jaja oraz inne ustrojone w kolory cuda. Takie łowickie cuda stworzyli uczniowie klasy II d. Zdobione wiosennymi i ludowymi motywami kunsztowne kurki z papieru przywołały magię świąt.

Jajeczne inspiracje

p. T.Romaszuk włącz . Opublikowano w Aktualności 2016/17

jaja 01Tuż przed świętami Wielkiej Nocy uczniowie klasy II c zorganizowali wspólne czarowanie wiosny. Plastyczno– kulinarne spotkanie zachęciło do pracy młodych  wielbicieli wiosny oraz symboli życia – jajek.  Korzystając z sałat, szczypiorku, rzodkiewek, marchewki czy pomidorów, dosłownie wszyscy,  starali się tę wiosnę jajkiem zaczarować.

Wiosenny teatr

p. T.Romaszuk włącz . Opublikowano w Aktualności 2016/17

teatr 01Podczas klasowego spotkania, w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom wszyscy uczniowie klasy II c zaprezentowali wesołą historię o przebudzonych wiosennym słońcem zwierzętach, pokazali kolorowe i oryginalne kukiełki oraz zaprezentowali prawdziwa przyjaźń oraz pomoc koleżeńską.

Spotkanie z grzecznym psem

p. T.Romaszuk włącz . Opublikowano w Aktualności 2016/17

pies 02Na początku kwietnia, w ramach programu Cała Polska czyta dzieciom, uczniowie klasy II d wybrali się do Miejskiej Biblioteki Publicznej na spotkanie z pisarzem. Książki Katarzyny Terechowicz i Wojciecha Cesarza, to zabawne opowieści. Autorów fascynuje ekologia, kochają psy i zapewne dlatego powstał tytuł "Pamiętnik grzecznego psa", a następnie jego kontynuacja - "Nowe przygody grzecznego psa" czy "Wakacje grzecznego psa".

Obudzili wiosnę

p. T.Romaszuk włącz . Opublikowano w Aktualności 2016/17

pdw 01Kolorowe kwiaty, uśmiechnięte buzie, oryginalne stroje, taneczna muzyka, a nawet zerkające zza chmury słońce, to energetyczne akcenty, które towarzyszyły uczniom Dąbrówki w pierwszym dniu wiosny. Tym młodszym oczywiście, bo starsi celebrowali dzień samorządności. Rozpoczynała się kalendarzowa wiosna. Dzięki zorganizowanej przez SU klas młodszych oraz Beatę Wiktorowicz i Gertrudę Gajowniczek feerii barw wszystkim zrobiło się lżej na duszy.

Obchody Dnia Zdrowia

p. K. Gańko włącz . Opublikowano w Aktualności 2016/17

fotoŚwiatowy Dzień Zdrowia obchodzony w rocznicę powstania Światowej Organizacji  Zdrowia co roku odbywa się pod innym hasłem. Tegorocznym tematem przewodnim kampanii jest „depresja”. Depresja dotyka ludzi w różnym wieku, z różnych środowisk, we wszystkich krajach. Jest przyczyną cierpienia psychicznego, uniemożliwia wykonywanie  najprostszych codziennych czynności, a niekiedy prowadzi do zniszczenia relacji z rodziną i przyjaciółmi. Przygotowana w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia gazetka poświęcona jest  zagadnieniu depresji. Z zamieszczonych materiałów zainteresowane osoby mogły dowiedzieć się o mechanizmach powstawania tej choroby, jej objawach, jak również sposobach radzenia sobie z nią.

Pytania i odpowiedzi

Arkadiusz Pomierny włącz . Opublikowano w Aktualności 2016/17

Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

Dlaczego w Polsce nadal tak mało ludzi decyduje się na to by zostać dawcą szpiku?

Przede wszystkim wynika to z niewiedzy. Większość osób, które chcą pomóc innym boi się, że ratując komuś życie, narażają swoje. Istnieje stereotyp związany z oddaniem szpiku kostnego. Duża strzykawka, zastrzyk
w kręgosłup i paraliż. Tymczasem jest to nieprawda. Drugim czynnikiem są oczywiście finanse. Badania potencjalnych dawców kosztują i nie są finansowane przez Ministerstwo Zdrowia, tylko ze środków własnych Fundacji (darowizny od instytucji i osób prywatnych).

Czego ludzie najczęściej się obawiają?

Z doświadczenia wiemy, że Ci, którzy chcą pomóc innym, obawiają się przede wszystkim o własne zdrowie i życie. A tak naprawdę zostanie dawcą szpiku, to jedyne bycie dawcą, które nie wiąże się z oddaniem czegoś kosztem nas samych – tak, jak to jest w przypadku oddania nerki, czy wykorzystania narządów w przypadku stwierdzenia śmierci klinicznej dawcy.

Ludzie, którzy chcą zostać dawcami szpiku obawiają się, że będzie związane to z kosztami. Na etapie rejestracji i badania materiału genetycznego w celu określenia cech zgodności antygenowej, na podstawie, których poszukuje się zgodnego genetycznie bliźniaka dawca nie ponosi kosztów badania. Jeśli oczywiście ktoś może wesprzeć Fundację i oprócz rejestracji pokryć koszty badania, to jesteśmy bardzo wdzięczni. Natomiast wsparcie finansowe nie jest warunkiem dokonania rejestracji.

Na etapie pobrania komórek macierzystych z krwi obwodowej lub szpiku
z talerza kości biodrowej dawca nie ponosi żadnych kosztów. Zwracane są wszystkie koszty dojazdu do kliniki, ewentualnego pobytu w hotelu, koszty nieobecności w pracy, ewentualne koszty opieki nad dziećmi w czasie zabiegu, etc. Należy pamiętać, że zostanie dawcą jest wolontaryjne i ustawowo nie może być z tego tytułu pobierane wynagrodzenie, zwracane są natomiast wszelkie koszty poniesione przez dawcę.

O czym powinna pamiętać osoba, która decyduje się na to by dołączyć do bazy i zostać potencjalnym dawcą?

Zostanie potencjalnym dawcą to bardzo poważna decyzja, którą podejmujemy na całe życie. Należy pamiętać o tym, że rejestracja zajmuje chwilę,
a pobranie wymazu z policzka nie boli, ale kiedyś, za rok, dwa, pięć czy dziesięć lat, dawca może otrzymać telefon z informacją, że jest pacjent, któremu być może, można uratować życie. Jest to moment, w którym możemy zrezygnować. Jednak lepiej nie rejestrować się, jeśli miałoby się okazać, że wśród 29 000 000 dawców na świecie, to właśnie my możemy uratować komuś życie.

Istnieją dwie metody pobrania – stosowana w około 80% pobrań zarówno
w Polsce, jak i na świecie to pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej, druga, to pobranie szpiku z talerza kości biodrowej. O metodzie pobrania decyduje lekarz dokonujący przeszczepienia u pacjenta. Zanim dojdzie jednak do pobrania, dawca musi przejść badania, których celem jest sprawdzenie jego stanu zdrowia, zarówno pod kątem bezpieczeństwa dla pacjenta, jak i samego dawcy. W momencie ostatecznego potwierdzenia, że może dojść do przeszczepienia zarówno dawca, jak i pacjent przygotowywani są do przeszczepienia. Na pięć dni przed przeszczepieniem pacjent dostaje chemioterapię, która ma spowodować obniżenie jego odporności do zera, po to, aby jego organizm przyjął komórki obce. Jeśli na tym etapie dawca by się wycofał lub z jakiegokolwiek powodu nie mogłoby dojść do pobrania, a w efekcie do przeszczepienia, życie pacjenta byłoby zagrożone. W przypadku pobrania komórek macierzystych z krwi obwodowej, na pięć dni przed pobraniem, dawca przyjmuje zastrzyki stymulujące produkcję komórek macierzystych szpiku, skąd przedostają się do krwi obwodowej, a następnie są z niej bezpośrednio pobierane. Zastrzyki robi dwa razy dziennie sam dawca, albo podskórnie poniżej pośladków, albo w brzuch. Robione są cieniutką, ok. 1cm długości igiełką, przy czym wrażenie jest takie, jak przy ukąszeniu komara. Samo pobranie komórek odbywa się na drodze tzw. Aferezy, jest to zabieg przypominający autotransfuzję. Siedzą lub leżąc mamy wbite igły jedną w zgięcie łokciowe, drugą w nadgarstek. Z przetaczanej krwi separowane są komórki macierzyste. Cały zabieg trwa maksymalnie 4 godziny, a ilość pobranego płynu to mniej niż puszka Coca-Coli. Po kilku godzinach odpoczynku możemy już normalnie funkcjonować nie odczuwając praktycznie żadnych skutków ubocznych.

Druga metoda, czyli pobranie szpiku z talerza kości biodrowej wymaga już ok. 2 dniowego pobytu w szpitalu, ponieważ zabieg wykonywany jest w pełnym znieczuleniu. Dawca przyjmowany jest na oddział wieczorem w dniu poprzedzającym pobranie, następnego dnia rano odbywa się zabieg, który wraz z narkozą trwa maksymalnie godzinę. W trakcie zabiegu dawca leży na brzuchu, a dwóch lekarzy równolegle pobiera szpik z talerza kości biodrowej – dwa dołeczki, które każdy ma powyżej pośladków. Następnego dnia po zabiegu dawca wypuszczany jest do domu. Szpik regeneruje się w ciągu dwóch tygodni.

Ważne również, żeby informować DKMS o wszelkich zmianach adresowych (chodzi tutaj o jak najszybszy kontakt), czy ewentualnych zdrowotnych,
a w przypadku kobiet o ciąży i ewentualnym terminie porodu. Kobiety w ciąży mogą dokonać rejestracji, jednak kobiety spodziewające się dziecka są blokowane w bazie Fundacji na okres ciąży oraz na 6 miesięcy po porodzie.

Dołączając do bazy dawców DKMS stajemy się potencjalnym dawcą dla pacjentów w Polsce czy na całym świecie?

Dołączając do bazy dawców Fundacji DKMS możemy zostać dawcą dla pacjenta zarówno w Polsce, jak i gdziekolwiek na świecie. Fundacja DKMS zarządza pełnymi danymi osobowymi dawców, jak również danymi sensytywnymi, czyli dotyczącymi stanu zdrowia. Zbiór danych osobowych prowadzonych przez Fundację DKMS wpisany jest do księgi rejestrowej w GIODO (Główny Inspektorat Ochrony Danych Osobowych) pod numerem 077862. Dane dawców w postaci anonimowej (wiek, płeć, wyniki typowania antygenów HLA) są przekazywane do bazy światowej BMDW. Potencjalny dawca z Polski dostępny jest dla pacjenta z Niemiec, Australii, czy Norwegii, tak samo, jak potencjalny dawca z USA, Francji, czy też Włoch może uratować życie pacjentowi z Polski.

Jakie jest faktyczne obciążenie dla zdrowia dawcy, który ma „genetycznego bliźniaka” i decyduje się na oddane swoich komórek macierzystych?

Fundacja DKMS ma swoje korzenie w Niemczech, gdzie działa od
26 lat. W tym czasie DKMS zaczął działać w USA i Polsce stał się największą bazą potencjalnych dawców na świecie liczącą ponad 7 000 000 potencjalnych dawców. Swoje komórki oddało blisko 60 000 dawców. Każdy z dawców zarejestrowanych w Fundacji DKMS jest ubezpieczony, każdy przez dziesięć lat od momentu pobrania jest monitorowany pod kątem stanu zdrowia. Więc tak naprawdę biorąc pod uwagę nasze 26-letnie doświadczenie oraz ilość dawców, którzy fizycznie zostali dawcami, nie możemy jednoznacznie powiedzieć, że są jakieś obciążenia dla zdrowia dawcy.

Ilu dawców w Polsce zostało już zarejestrowanych za pośrednictwem DKMS?

W ciągu 7 lat naszej działalności zarejestrowaliśmy i przebadaliśmy ponad
1 055 169 potencjalnych dawców. To w dalszym ciągu kropla w morzu potrzebujących, ale to kolejnych ponad 1 055 169 (styczeń 2017) potencjalnych dawców. Ponad 3 803 (styczeń 2017) osób z bazy Fundacji DKMS oddało swoje komórki macierzyste ratując życie pacjentom zarówno w Polsce jak i na świecie.

Czy dawcy są ubezpieczeni?

Tak, dawcy są ubezpieczeni i to już w momencie dokonywania rejestracji. Podczas rejestracji każdy dawca jest ubezpieczony na kwotę 50 000 Euro, a w momencie zapytania o dawcę i uruchomienia procedury pobrania komórek macierzystych bądź szpiku każdy dawca ubezpieczony jest na kwotę 150 000 Euro.

Wyniki II etapu Powiatowego Konkursu Matematycznego Mistrz Sudoku

p. A. Mizgier włącz . Opublikowano w Aktualności 2016/17

sudoku 03Sudoku pochodzi z Japonii. W przeciwieństwie do innych łamigłówek, nie wymaga od gracza wykonywania żadnych rachunków matematycznych, dzięki czemu wydaje się prosta. W rzeczywistości bez cierpliwości oraz umiejętności logicznego myślenia rozwiązanie diagramu sudoku nie jest możliwe.
Pierwszy etap, który odbył się 1 lutego, w zainteresowanych szkołach, wyłonił uczestników do drugiego etapu. Naszą szkołę reprezentowało pięcioro uczniów: Klaudia Szostak, Anna Czernicka, Dominik Sarna, Kamil Kroner, Artur Rybałtowski.

Wyróżnieni w Festiwalu Piosenki Kabaretowej i Teatralnej

Arkadiusz Pomierny włącz . Opublikowano w Aktualności 2016/17

pk22 marca członkowie zespołu wokalno- intrumentalnego „Między nami”, opiekunem którego jest pani Aneta Senktas, wzięli udział w Festiwalu Piosenki Kabaretowej i Teatralnej, zorganizowanym przez Gimnazjum Miejskie nr 3 w Mińsku Mazowieckim. W zmaganiach konkursowych, w kategorii wiekowej - szkoły podstawowe, wzięło udział 14 zespołów z naszego miasta i okolicznych szkół. „Dąbrówkowy” kwartet w składzie: Jakub Andrzejczak, Bartosz Stryczyński, Szymon Marzejon i Michał Kantorski, brawurowo wykonaną piosenką Artura Andrusa „Zabierzcie mi gitarę”, zdobył uznanie w oczach publiczności i wyróżnienie od jury.
Warto wspomnieć, iż przy stoliku jury zasiadała nasza absolwentka Martyna Szlendak, która wielokrotnie zdobywała najwyższe miejsca i wyróżnienia, także na tym festiwalu.