ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY NR 1 W MIŃSKU MAZOWIECKIM

Dzisiaj : Lucji Otylii Jutro : Alfreda Izydora

Sprzątanie świata 2016

Daj drugie życie przedmiotom, nie wyrzucaj ich pochopnie do kosza!sprz1
Zrób wszystko, by odpad za szybko nie trafił na wysypisko!

Pod hasłem „ Podaj dalej... drugie życie odpadów ” odbyła się tegoroczna akcja „Sprzątanie świata– Polska”, którą, jak co roku, koordynowała i organizowała Fundacja Nasza Ziemia. Ta społeczna kampania ekologiczna odbywająca się na całym świecie w trzeci weekend września, w Polsce miała miejsce już po raz dwudziesty trzeci.

 

Jej celem było nie tylko doraźne usunięcie śmieci z naszego otoczenia, ale przede wszystkim promowanie poszanowania zasobów i efektywnej segregacji, szacunku do przedmiotu oraz uświadomienie Polaków o ich wpływie na środowisko i ilość wytwarzanych odpadów podczas codziennych czynności.

 

Wzorem ubiegłych lat także uczniowie klas I- VI Szkoły Podstawowej nr 2 im. Dąbrówki licznie przyłączyli się do tej akcji.
17 września 2016 roku o godzinie 9.00 uczniowie wraz z rodzicami, nauczycielami i panem dyrektorem - Sławomirem Domańskim tłumnie zebrali się na boisku szkolnym. Pogoda dopisała, więc wszyscy w dobrych humorach z niecierpliwością czekali na kilka słów, które mieli skierować do uczestników koordynatorzy akcji (pani Katarzyna Królikowska, pani Marzena Reda i pani Ewa Serafin). Na początku spotkania pan Dyrektor podziękował za przybycie i przedstawił ogólny cel akcji.

Następnie przedstawiciele poszczególnych klas odebrali rękawiczki i worki na śmieci. Około godziny 9.10 wszyscy, podzieleni na grupy, ruszyli w kierunku wyznaczonych do sprzątania miejsc.


sprz2sprz3Klasy pierwsze wraz z wychowawcami i rodzicami sprzątały teren wokół „Dąbrówki”. Klasy drugie, trzecie i czwarte porządkowały śmieci pozostawione przez mieszkańców miasta i bywalców parku miejskiego (różnego typu i wielkości). Piątoklasiści uprzątali teren wzdłuż ulicy Warszawskiej (na odcinku od ulicy Łupińskiego aż do „Poligonu”).


Największym skupiskiem wszelkiego rodzaju odpadów okazał się teren sprzątany przez klasy szóste. W lasku znajdującym się przy ulicy Jaśminowej można było znaleźć niemal wszystko, począwszy od wózka ze sklepu, aż do obudowy od telewizora. Ku zaskoczeniu wszystkich, worki napełniały się błyskawicznie. Mimo że teren był niewielki, w ciągu godziny zebrano ich tam prawie 40. Jak się okazało, ludzka bezmyślność nie ma granic.


Około godziny 10.30 poszczególne grupy zaczęły kończyć sprzątanie. Zmęczeni, ale zadowoleni ze swojej pracy, uczestnicy akcji grupami wracali do Szkoły. Tam na wszystkich czekał uśmiechnięty pan Dyrektor, który tradycyjnie  zapraszał na pyszną grochówkę.

W sumie w tegorocznej akcji „Sprzątania  świata” uczestniczyły 332 osoby (nie wliczając nauczycieli i rodziców). Najliczniejsza okazała się grupa szóstoklasistów – 104 uczniów. Zebranych zostało prawie 90 worków śmieci. Mamy nadzieję, że taka lekcja ekologii przyniesie rezultaty i z roku na rok nasze lasy oraz parki będą coraz czystsze.